Atgal

Dešimt reikšmingiausių 2015 - ųjų metų biblinės archeologijos atradimų

Gordon Govier yra žurnalo „ARTIFAX“ redaktorius bei programos vadovas radijo laidoje „The Book & The Spade“.

Žvilgsnis į svarbiausius šių metų kasinėjimo atradimus.

2015-aisiais metais paviešinti archeologiniai atradimai suteikė mums naujos informacijos apie biblinius įvykius ir žmones.

Čia pateikiama 10 svarbiausių dalykų, rastų kasinėjimo aikštelėse, esančiose Biblijos žemėse. (Šis sąrašas yra subjektyvus ir pagrįstas žinių pranešimais, o ne specialistų recenzuojamais straipsniais ir mokslinėmis publikacijomis.)

10. Bet Šemešo stabas

Bet Šemešo griuvėsiuose rasta Ašeros statulos galva

Lapkričio viduryje berniukas iš Izraelio iškylaudamas su šeima biblinio miesto Bet Šemešo griuvėsiuose atrado mažą statulos galvą ir parodė ją savo gidui. Šis paragino berniuką nunešti savo atradimą Izraelio senienų tarnybai ir jis tai padarė. Jie nustatė, kad tai yra vaisingumo deivės, tikriausiai Ašeros, galva, datuojama VIII a. pr. Kr.

9. Bizantijos laikų menoros mozaika Horvat Kure.

2015-ųjų metų kasinėjimai Horvat Kuro mieste, Bizantijos laikų sinagogoje, iš kurios atsiveria vaizdas į Tiberiados ežerą, atskleidė mozaiką, kurioje pavaizduota menora su unikaliu aliejinės lempos dizainu. Šis kasinėjimų projektas vyksta keliose sinagogose šalia Jėzaus veiklos epicentro ir suteikia naujų įžvalgų į tikinčiųjų bendruomenes, kurios čia gyveno po Jėzaus mirties.

8. Erodo rūmų aikštelė

2015-ųjų metų pradžioje archeologai paskelbė, kad kasinėjimų aikštelė buvusiame turkų kalėjime šalia Jeruzalės Džiafa vartų taps atvira ekskursijoms su gidais. Manoma, kad ši aikštelė prieš 2000 metų galėjo būti Erodo rūmų vieta ir galbūt vieta, kurioje vyko Jėzaus teismas pas Pilotą.

7. Geležies amžiaus vartai Gate

Per paskutiniuosius 20 metų Tel es-Safi (filistinų miesto Gato) kasinėtojai padarė daug atradimų, tačiau 2015-aisiais jie atrado žymius Gato vartus iš Galijoto (žymiausio šio miesto gyventojo) laikų. Tai vieni didžiausių miesto vartų atrastų Izraelyje, patvirtinančių miesto svarbą prieš 3000 metų.

6. Retas 3000 metų senumo antspaudas iš Jeruzalės, rastas sijojant Šventyklos kalno žemes

Turistas iš Rusijos, dešimtmetis Matvejus Tsepliaevas, šeimos atostogų Jeruzalėje metu, dalyvavo Šventyklos kalno sijojimo projekte. Tarp žemių, kurios yra šio projekto pagrindinė dalis, nelegaliai paimtų ir Šventyklos kalno 1999-aisiais metais, jis atrado antspaudą iš karaliaus Dovydo ir jebusitų laikų, kurie buvo prieš 3000 metų. Archeologai rastą antspaudą vadina itin retu radiniu iš šio Jeruzalės istorijos laikotarpio.

5. Ešbaalo vardas rastas Kirbet Kaiafa (Khirbet Qeiyafa) vietovėje

Šiais metais kasinėtojai atskleidė savo 2012-ųjų metų atradimą Kirbet Kaiafa vietovėje – 3000 metų senumo ąsotį su išraižytu Ešbaalo vardu. Tai ne tas pats Ešbaalas, karaliaus Sauliaus sūnus, kuris yra minimas 1 Metraščių 8:33. Tačiau tai vienintelis kartas kai šis vardas yra dar kartą paminimas senoviniuose įrašuose, tuo pačiu laikmečiu.

4. Kanaaniečių ostrakas iš Lachišo

2014-ųjų metų kasinėjimai Lachiše padėjo atrasti ostraką (molinė šukė su užrašu), datuojamą 1140 m. pr. Kr. Šio devynių raidžių kanaaničių užrašo reikšmė nėra aiški, tačiau kasinėtojai teigia, kad jis suteiks labai svarbios informacijos apie kanaaniečių, o kartu ir hebrajų, graikų ir lotynų alfabetų vystymąsi.

3. Ezekijo antspaudo įspaudas

Ezekijo antspaudo įspaudas rastas Ofelyje.

2009-aisiais metais kasinėjimai Ofelyje, vietovėje šalia Šventyklos kalno Jeruzalėje, atskleidė Ezekijo antspaudo įspaudą molyje. Pasak Hebrajų universiteto atstovų: „Tai pirmasis izraelitų ar judėjų karaliaus antspaudo įspaudas atrastas mokslinės archeologijos kasinėjimo metu.“ Tai buvo viena iš 34 bulių (antspaudo įspaudų) atrastų šių kasinėjimų metu. Prireikė mėnesių, kol ji buvo teisingai perskaityta: „Priklauso Ezekijui, judėjų karaliaus Ahazo sūnui.“

2. Didžiai gerbiami Jėzaus iš Nazareto namai

Profesorius Kenas Darkas iš Rydingo universiteto (D. Britanija) analizavo seniai apleistos archeologinės veiklos, vykdytos Seserų iš Nazareto vienuolyne 1936 metais ir dar anksčiau, rezultatus. Nors ir neįmanoma pasakyti ar šioje vietoje rastos namo liekanos iš tikrųjų buvo Jėzaus vaikystės namai, Darkas teigia, jog bent jau Bizantijos eros krikščionys tikrai tikėjo, kad ši vieta buvo Jėzaus namai.

1. Iššifruotas apanglėjęs Kunigų knygos rankraštis iš Ein Gedi sinagogos.

Nuotraukoje: Profesoriaus Brento Sylo padaryta skaitmeninė rentgeno nuotrauka, kurioje išryškėja pirmos aštuonios Kunigų knygos eilutės.

1970-aisiais metais archeologai atrado apanglėjusio pergamento likučius Bizantijos laikotarpio sinagogoje, Ein Geri mieste, esančiame vakarinėje Negyvosios jūros pakrantėje. Tais laikais manyta, kad atskleisti šio cigaro formos anglies briketo turinį yra neįmanoma.

Praėjusių metų vasarą, Kentukio universiteto profesorius Brentas Sylas, panaudojo savo sukurtą skaitmeninio vaizdavimo programinę įrangą tam, kad išanalizuotų rankraščio rentgeno nuotraukas, pasitelkiant kompiuterinės tomografijos duomenis. Archeologai iš Izraelio labai nustebo išvydę pirmąsias 8 Kunigų knygos eilutes. Šis 1500 metų senumo Ein Gedi rankraštis yra seniausia žinoma Biblijos knyga, neskaitant Negyvosios jūros rankraščių.

Pavykęs Sylo bandymas iššifruoti šių apanglėjusių tekstų kompiuterinės tomografijos duomenis atvėrė duris daugelio kitų senovinių dokumentų atkūrimui, kartu ir visos bibliotekos, buvusios Romos viloje, kuri 73 m. buvo sunaikinta išsiveržusio Vezuvijaus ugnikalnio, o taip pat ir papiruso dokumentams, kurie buvo naudojami gaminant Egipto mumijų sarkofagus.

Šaltinis: christianitytoday.com.

CT taip pat sudarė ir 2014-ųjų bei 2013-ųjų top 10 sąrašus. Šiais metais CT taip pat rašė apie grupę žmonių, mėginančių išsaugoti biblinės eros artefaktus nuo ISIS.

Komentarai

Komentarų kol kas nėra. Būkite pirmas!